Afty i pleśniawki

Afty

  • Afty i pleśniawki najczęściej nie są poważnym problemem zdrowotnym. Jednak ich uciążliwość oraz ból jaki sprawiają, powodują, że nie należy ich ignorować. Trzeba również pamiętać, że afty i pleśniawki to różne dolegliwości i do każda z nich wymaga indywidualnego podejścia.
  • Afty, owrzodzenia jamy ustnej, to 1-2 mm do 2 cm średnicy owalne wykwity z żółtym nalotem. Najczęściej pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu miękkim, wargach oraz na języku. Początkowo mają formę małych czerwonych plam, zaś po dwóch dniach zmieniają się w biało-żółty nalot, który sprawia duży ból. Z tego powodu potrafią doprowadzić nawet do problemów z mową.
  • Czasem aftom towarzyszą podwyższona temperatura oraz powiększone węzły chłonne, aczkolwiek nie jest to częsty objaw. Ból występuje od 4 do 7 dni, po czym najczęściej zanika. Nie oznacza to jednak wyleczenia infekcji, ponieważ specyficzne dla tej choroby są wieloletnie nawroty.
  • Afty pojawiają się najczęściej, gdy organizm jest osłabiony. Mogą powstać podczas mycia zębów – przy zranieniu jamy ustnej. Inne przyczyny to: duży stres, miesiączki, niedożywienie, czyli stany w których układ immunologiczny jest nadwyrężony. Afty mogą być również uwarunkowane genetycznie.
  • Leczenie aft zależy od ich rozmiarów – te małe znikają same, bądź pomagają na wystarczą domowe sposoby. Te duże wymagają jednak wizyty u stomatologa, który będzie wiedział w jaki sposób uporać się z chorobą.
Twarz kobiety

Pleśniawki

  • Pleśniawki to biały nalot, który występuje na błonie śluzowej w jamie ustnej. Ich przyczyną jest zakażenie drożdżycą (grzyb Candida albicanas). Organizm jest szczególnie narażony na pleśniawki przy braku witamin (grupa B12), kwasu foliowego i żelaza, kiedy układ immunologiczny ma obniżoną wydolność. Podatni na nie są również diabetycy, osoby chorujące na nowotwory oraz gruźlicy. Innym powodem są też: gorące jedzenie, zbyt pikantne przyprawy, gorączka i zapalenie jelit.
  • Pleśniawki najczęściej pojawiają się na języku i podniebieniu. Przy dużym nasileniu mogą nawet krwawić przy kontakcie z twardym pożywieniem.
  • Najskuteczniejsze leczenie pleśniawek to miejscowe działanie lekami przeciwgrzybicznymi. Antybiotyki doustne podaje się bardzo rzadko. Ulgę mogą przynieść ziołowe płukanki ust.