Afty i pleśniawki

AFTY W JAMIE USTNEJ

Afty, owrzodzenia jamy ustnej, to 1-2 mm do 2 cm średnicy owalne wykwity z żółtym nalotem. Najczęściej pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu miękkim, wargach oraz na języku. Początkowo mają formę małych czerwonych plam, zaś po dwóch dniach zmieniają się w biało-żółty nalot, pojawia się także ból. Z tego powodu afty potrafią doprowadzić nawet do problemów z mową.

Czasem aftom towarzyszą podwyższona temperatura oraz powiększone węzły chłonne. Ból występuje od 4 do 7 dni, po czym najczęściej zanika. Nie oznacza to jednak wyleczenia infekcji, ponieważ specyficzne dla tej choroby są wieloletnie nawroty.

Afty pojawiają się najczęściej, gdy organizm jest osłabiony. Mogą powstać podczas mycia zębów – przy zranieniu jamy ustnej. Inne przyczyny to: duży stres, miesiączki, niedożywienie, czyli stany w których układ immunologiczny jest nadwyrężony. Afty mogą być również uwarunkowane genetycznie.

LECZENIE AFT

Leczenie aft zależy od ich rozmiarów – te małe znikają same, bądź wystarczą domowe sposoby. Te duże wymagają jednak wizyty u stomatologa, który będzie wiedział w jaki sposób uporać się z chorobą.

PLEŚNIAWKI JAMY USTNEJ

Pleśniawki to biały nalot, który występuje na błonie śluzowej w jamie ustnej. Ich przyczyną jest zakażenie drożdżycą (grzyb Candida albicanas). Organizm jest szczególnie narażony na pleśniawki przy braku witamin (grupa B12), kwasu foliowego i żelaza, kiedy układ immunologiczny ma obniżoną wydolność. Podatni na nie są również diabetycy, osoby chorujące na nowotwory oraz gruźlicę. Innym powodem są też: gorące jedzenie, zbyt pikantne przyprawy, gorączka i zapalenie jelit.

Pleśniawki najczęściej pojawiają się na języku i podniebieniu. Przy dużym nasileniu mogą nawet krwawić przy kontakcie z twardym pożywieniem.

PLEŚNIAWKI LECZENIE

Najskuteczniejsze leczenie pleśniawek to miejscowe działanie lekami przeciwgrzybicznymi. Antybiotyki doustne podaje się bardzo rzadko. Ulgę mogą przynieść ziołowe płyny do płukania jamy ustnej.