Chlorheksydyna ratunkiem na chore gardło
Podczas ssania tabletki chlorheksydyna jest powoli uwalniana do śliny i łączy się z powierzchnią błony śluzowej jamy ustnej i języka na skutek ujemnego ładunku, a następnie jest ponownie powoli uwalniana do śliny i wykazuje działanie przeciwbakteryjne.
CHLORHEKSYDYNA W LECZENIU GARDŁA
Chlorheksydyna odgrywa istotną rolę w leczeniu zapalenia gardła. Dlaczego? Otóż podrażnione błony śluzowe gardła są narażone na nadkażenie bakteryjne, które nasila objawy, wydłuża czas trwania choroby i może wymusić rozpoczęcie antybiotykoterapii. Chlorheksydyna zapobiega rozwojowi infekcji bakteryjnej.
CZYM JEST NADKAŻENIE BAKTERYJNE?
Wszyscy wiemy co dzieje się, kiedy się skaleczymy – mikroorganizmy mają wtedy łatwiejszy dostęp do naszego organizmu. To samo ma miejsce w naszym gardle podczas infekcji wirusowych – wirusy niszczą komórki nabłonka górnych dróg oddechowych, przez co łatwiej dochodzi do nadkażeń bakteryjnych. Namnażające się bakterie powiększają stan zapalny, co objawia się m.in. wzrostem temperatury ciała, bólem gardła, obrzękiem. Chlorheksydyna hamuje rozwój bakterii kolonizujących górne drogi oddechowe, w tym gardło, dzięki czemu nie dopuszcza do rozwoju poważniejszej infekcji.
CHLORHEKSYDYNA NA PROBLEMY JAMY USTNEJ
Chlorheksydyna działa nie tylko na zapalenie gardła oraz krtani, ale również na zapalenie dziąseł, afty oraz pleśniawki. Substancja jest również składnikiem płukanek stosowanych w celu przeciwdziałania płytce nazębnej i zapaleniu dziąseł. Dzięki zdolności łączenia się z powierzchnią błony śluzowej jamy ustnej, zachowuje swoją skuteczność i uwalnia się stopniowo. Lek zawierający chlorheksydynę to Sebidin.