Afty i pleśniawki

AFTY W JAMIE USTNEJ

Afty, owrzodzenia jamy ustnej, to 1-2 mm do 2 cm średnicy owalne wykwity z żółtym nalotem. Najczęściej pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu miękkim, wargach oraz na języku. Początkowo mają formę małych czerwonych plam, zaś po dwóch dniach zmieniają się w biało-żółty nalot, pojawia się także ból. Z tego powodu afty potrafią doprowadzić nawet do problemów z mową.

Czasem aftom towarzyszą podwyższona temperatura oraz powiększone węzły chłonne. Ból występuje od 4 do 7 dni, po czym najczęściej zanika. Nie oznacza to jednak wyleczenia infekcji, ponieważ specyficzne dla tej choroby są wieloletnie nawroty.

Afty pojawiają się najczęściej, gdy organizm jest osłabiony. Mogą powstać podczas mycia zębów – przy zranieniu jamy ustnej. Inne przyczyny to: duży stres, miesiączki, niedożywienie, czyli stany w których układ immunologiczny jest nadwyrężony. Afty mogą być również uwarunkowane genetycznie.

LECZENIE AFT

Leczenie aft zależy od ich rozmiarów – te małe znikają same, bądź wystarczą domowe sposoby. Te duże wymagają jednak wizyty u stomatologa, który będzie wiedział w jaki sposób uporać się z chorobą.

PLEŚNIAWKI JAMY USTNEJ

Pleśniawki to biały nalot, który występuje na błonie śluzowej w jamie ustnej. Ich przyczyną jest zakażenie drożdżycą (grzyb Candida albicanas). Organizm jest szczególnie narażony na pleśniawki przy braku witamin (grupa B12), kwasu foliowego i żelaza, kiedy układ immunologiczny ma obniżoną wydolność. Podatni na nie są również diabetycy, osoby chorujące na nowotwory oraz gruźlicę. Innym powodem są też: gorące jedzenie, zbyt pikantne przyprawy, gorączka i zapalenie jelit.

Pleśniawki najczęściej pojawiają się na języku i podniebieniu. Przy dużym nasileniu mogą nawet krwawić przy kontakcie z twardym pożywieniem.

PLEŚNIAWKI LECZENIE

Najskuteczniejsze leczenie pleśniawek to miejscowe działanie lekami przeciwgrzybicznymi. Antybiotyki doustne podaje się bardzo rzadko. Ulgę mogą przynieść ziołowe płyny do płukania jamy ustnej.

Lekiem polecanym przy leczeniu przewlekłych aft i pleśniawek jest Sebidin Plus.